interiér

Tajomstvo kvalitnej garniže odhalené

Bez záclon a závesov si mnohí z nás nevedia svoju domácnosť ani len predstaviť. Venovali ste však niekedy pozornosť tomu, na čom visia? Garniže sú síce len akousi „podporou“ pre záclony alebo závesy, avšak veľmi dôležitou. Preto si na ich výbere dajte poriadne záležať.

 

Jednou z výhod súčasnosti je, že keď zájdete do obchodu, nečaká na vás v regáli jeden druh z každého tovaru. Dnes si môžete vyberať naozaj zo širokého sortimentu, ktorý ponúka nielen rôzne materiály, ale aj farby či veľkosti. Niekedy to však môže byť aj na škodu. Namiesto toho, aby ste odišli domov s garnižou, prejdete prah obchodu bez nej a k tomu ešte aj poriadne zmätení. Je preto dôležité si ešte pred samotnou kúpou dobre rozmyslieť, čo od nej očakávate a aké máte predstavy.

 

Predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu garniže, je potrebné si ujasniť najmä vzhľad dekorácie, ktorá na nej bude visieť – teda už spomínané závesy a záclony. Ďalším kritériom, ktorý sa týka azda všetkých druhov tovaru, je kvalita. Nedajte oklamať sladkými rečami predajcov, ktorí vám za malý peniaz dovezú „kvalitné“ garniže trebárs aj z Bangladéšu. Kvalitné vo väčšine prípadov nebudú, aj keď to oni, samozrejme, tvrdia a garantujú. Pri výbere si preto naozaj dajte záležať aj na tom, od koho ich kupujete.

 

Základné otázky, ktoré si pred kúpou musíte položiť

Predtým, ako si vyhliadnete oku lahodiacu garnižu, sa na 100% uistite, že ide o „pravú lásku“ a položte si niekoľko základných otázok:

  1. Aká je povrchová úprava garniže?
  2. Ako sa garniža inštaluje?
  3. Z akého materiálu je vyrobená?

 

Ak si zodpoviete všetky tieto otázky tak, že budete naozaj spokojní, v nákupe vám nič nebráni.

 

Ďalším kritériom, ktorý je potrebné pri kúpe garniže brať do úvahy, je hmotnosť závesu a záclon. Ak napríklad máte v pláne na ne zavesiť záclony a najmä závesy z ťažkých materiálov, určite nie je vhodné kupovať obyčajné stropné plastové garniže bez náplne. Prečo? Pretože ich váhu jednoducho nemusia prežiť. S garnižami sa dajú robiť aj zázraky. Ak napríklad chcete priestor okna opticky zväčšiť, zakúpte si širšie garniže, aby závesy pokryli aj čas múru. A platí to aj naopak. Ak chcete okno „zmenšiť“, vyberte garnižu, ktorá bude oknu presne zodpovedať.

 

Aký materiál a hrúbka je najvhodnejšia?

Najčastejšie sa garniže vyrábajú z dreva alebo kovu, pričom drevo sa vyskytuje najmä v prírodnej farbe. Existujú i farebné garniže, ktoré si svoje miesto nájdu najmä v detských izbách, ktoré si farby priam žiadajú. Medzi kovovými garnižami hrá hlavnú úlohu antikorová a niklová úprava.