Technika

Starostlivosť o plynové vzpery

Plynové vzpery možno niekomu nič nehovoria, no isto ste sa s nimi už viackrát stretli. Najčastejšie sa používajú v automobiloch na otváranie piatych dverí, teda kufra, ale často sa používajú aj ako otvárací mechanizmus v kuchynských linkách, či iných skrinkách. Ich montážou však starostlivosť nekončí.

Čistenie predlžuje životnosť

Nezaberie vám to veľa času, ale predĺži životnosť plynových vzpier. Keď sa venujete hĺbkovejšiemu umývaniu kúpeľne či auta, prebehnite s handričkou aj plynové vzpery. Ak sa vzpery nachádzajú namieste, kde často prichádzajú do kontaktu s mastnou špinou alebo veľkými usadeninami, myslite na častejšiu údržbu.

Kam sú plynové vzpery určené

Ak si zadovážite klasické vzpery, ktoré nie sú určené na extrémne podmienky, môžete rátať so skorou koróziou, alebo iným druhom poškodenia a tým s ich nefunkčnosťou. Plynové vzpery sú prevažne určené do interiéru alebo na miesta, kde neprichádzajú do pravidelného styku s vlhkom.

Extrémne teploty

Upozorňujeme na skutočne extrémne teploty. Plyn v plynových vzperách samozrejme mení svoje vlastnosti pri akejkoľvek zmene teploty.  Plynové vzpery fungujú dobre aj v zime pri teplote -20 stupňov. V lete sa  auto dokáže rozpáliť až na 70 stupňov a vzpery stále fungujú, avšak plynové vzpery nemontujte v blízkosti silných zdrojov tepla – pekárenských pecí, kozubov skrátka na miesta kde je neustály silný zdroj tepla a tak isto chladu.

Špeciálne vzpery do krutých podmienok

Existujú aj plynové vzpery do silných poveternostných podmienok, alebo na miesta so zvýšenými nárokmi na hygienu. Napríklad nemocnice, kuchyne reštaurácie alebo vonkajšie skrine kde sa ideálne hodia nerezové plynové vzpery.

Premazanie plynových vzpier

Primárne takéto vzpery nepotrebujú špeciálne mazanie, avšak ak sa vám počase bude zdať, že vzpery nefungujú ako na začiatku alebo je ich hybnosť menej plynulá, skúste ich premazať a uvidíte, že nebude treba akútna  výmena.