Nezaradené

Sekčné alebo rolovacie brány?

Uvažujete, akú garážovú bránu zaobstarať na vašu novú garáž? Najčastejšie sa používajú sekčné a rolovacie brány. V dnešnom článku si ich porovnáme, no najprv v skratke opíšeme oba typy garážových brán.

Sekčné brány sa navíjajú pod strop alebo k stene. Nezaberajú tak miesto ani pred garážou ani v garáži. Sú rozhodne obľúbenejšie a modernejšie.

Rolovacie brány sa navíjajú na hriadeľ s elektrickým pohonom. Zrolované lamely sú uložené v hliníkovom boxe. Pri rolovaní sa lamely pohybujú v postranných vodiacich lištách.

Výhody a nevýhody oboch typov

Rolovacie brány sa hodia tam, kde nie je pod stropom v garáži miesto. Nezaberajú tak priestor v garáži a neznižujú garáž.

Rolovacie brány môžete inštalovať z vonkajšej strany, hrozí však, že ich niekto zničí alebo ukradne. To sa pri sekčných bránach nestane.

Sekčné brány sú pevnejšie, odolnejšie a stabilnejšie.

Sekčné brány sú všeobecne ponúkané v rozmanitejšom prevedení, s veľkým výberom farebných prevedení a dekorov.

Sekčné brány majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Rolovacie brány sú lacnejšie.

Ak chcete mať širokú bránu, lepšie sa hodia sekčné brány. Pri rolovacích bránach je obmedzená šírka brány kvôli možnému prehýbaniu lamiel vďaka vetru a podobne.

Z opisu jednotlivých vlastností je jasné, že väčšina ľudí zvolí modernejšie a praktickejšie sekčné garážové brány. Sú síce drahšie, ale tiež výrazne kvalitnejšie. Na druhej strane existujú garáže, kde sa viac hodia rolovacie garážové brány, a to hlavne pri menších garážach alebo garážach, kde je obmedzený priestor pri vstupe.