Nezaradené

Neposlušné dvere: Nedajú sa zatvoriť alebo sa zatvárajú samé? Vieme, v čom môže byť problém!

Nech sa akokoľvek snažíte, nemôžete doma zatvoriť niektoré dvere? Alebo máte s nimi skôr opačný problém, pretože sa samovoľne zatvárajú? Dôvodov, prečo vás dvere neposlúchajú, môže byť niekoľko.

 

key-976352_960_720Dvere v byte majú jednu hlavnú úlohu – oddeliť jednotlivé miestnosti a poskytnúť súkromie. pokiaľ sa dostatočne nezatvárajú alebo sa zatvárajú samovoľne, vo všeobecnosti býva problém najmä v montáži zárubní. Poďme sa bližšie pozrieť na príčiny týchto problémov.

 

Dvere sú zvesené

To je častá príčina toho, prečo dvere pri zatváraní škrípu alebo nejdú vôbec zatvoriť. Čo sa mohlo stať? Máme na výber tri možnosti. Pri otváraní a zatváraní dverí sa uvoľnilo ukotvenie pántov vo dverách alebo v zárubni a dvere tak zišli vlastnou váhou dole. Ďalšou príčinou môže byť, že pri montáži mohlo dôjsť k nekvalitnému zapeneniu zárubne, to znamená, že sa použilo málo peny alebo nekvalitný výrobok, kvôli čomu sa zárubňa zdeformovala.

 

Čo s tým?

Všetky uvedené príklady nevyrieši len tak hocikto. Ide totiž o nezvratné zmeny, ktoré stoja za to, aby ste ich reklamovali. To platí aj pre nesprávne realizovanú montáž zárubne. To je tiež dôvodom, prečo je lepšie nechať inštaláciu zárubní a dverí na skúsenej montážnej firme. A dvere, samozrejme, kupovať u profesionálov. Napríklad závesy sú tou časťou dverí, ktorá je často poddimenzovaná. Odporúčame preto voliť pánty, ktoré majú deklarovanú vyššiu zaťažiteľnosť, než aká je hmotnosť konkrétnych dverí.

 

Dvere sa dobre nezatvárajú

Na funkčnosti dverí sa podpisujú i iné faktory. Jedným z nich je pôsobenie vlhka alebo rozdielnych teplôt z každej strany. Dvere sa tak kvôli vlhkosti môžu roztiahnuť alebo strelka zámku už správne nezapadne do protiplechu v zárubni a dobre sa nezatvoria. To je možné riešiť jedine tak, že dvere vyberiete z vlhkého prostredia a necháte ich uschnúť. Tým sa vrátia do pôvodného rozmeru. Pamätajte ale na to, že s drevenou zárubňou ani len nepohnete.

 

Dvere sa samy zatvárajú

V prípade, že sa dvere samé zatvárajú, môže byť na vine nesprávne montáž zárubne. Ak si dverový komplet montujete sami, nezabúdajte, že zárubňa musí byť vyvážená vodováhou v troch kontrolných bodoch, a to v mieste horných a spodných pántov a v oblasti protiplechu. Ak sú tieto tri body vyrovnané, môžete zárubňu montážnou penou zafixovať a nechať stvrdnúť. A pokiaľ ste pre usadenie zárubne a dveré vsadili na montážnu firmu a dvere sa začnú po čase samé zatvárať, reklamujte ich.