V súčasnom zimnom období je rosenie a kondenzácia vzduchu úplne bežnou súčasťou života. Deje sa to tým, ktorí nosia okuliare a zo zimy prídu do vykúreného priestoru, alebo to vidíme vonku, keď náš dych kondenzuje v chladnom vzduchu. Rosenie pociťujú aj používatelia plastových okien. Tento jav je z pohľadu fyziky absolútne prirodzený a nemusí signalizovať nič zlé. Záleží však na tom, z akej strany sa okna rosia a aké ďalšie účinky rosenie má.
Rosenie zvonku – v poriadku
Toto je v podstate jasná fyzika – ak je vnútri dvadsaťtri stupňov a vonku povedzme pätnásť stupňov pod nulou, tak sa to na okne ako typickom prechodovom bode musí nejako prejaviť. A síce tak, že okno začne zvonku rosiť. Rosenie plastových okien zvonku znamená, že vzduch zvonku kondenzuje a mení sa na rosu. V takomto prípade plnia okná svoju izolačnú funkciu a zabezpečujú, že vnútri je príjemne teplo a chlad zostáva tam, kde má, čiže vonku.
Rosenie zvnútra – problém
Ak však na okne vzniká rosa z vnútornej strany, je to problém. Rosa sa totiž potom mení na vodu, ktorá zostáva na parapete, čo priam prirodzene vedie k vzniku plesní vo vašej izbe. Plesne nemusia byť vždy úplne škodlivé, no zrejme sa zhodneme, že nie sú prospešné zdraviu. V takomto prípade je problém v izolácii okna a čo najskôr by ste tak mali zavolať odborníka, aby okno buď opravil alebo úplne vymenil.
Kvalitné plastové okno zvnútra nerosí
Znovu je to o kvalite, do ktorej sa oplatí investovať. Ak totiž vaše okno zle izoluje a rosí zvnútra, tak musíte aj viac kúriť a miniete viac na poplatkoch za vykurovanie. Možno ste teda lacnejšie kúpili okno, no preplatíte to na energiách a opravách. Radšej investujte do kvality a kúpte si také okno, ktoré rosí len zvonku a dokonale izoluje vašu izbu. Takéto okná sú dnes pohodlne dostupné za výhodnú cenu aj prostredníctvom internetu.