Hoci je to zvláštne, mnohí záujemcovia o nové byty ešte stále nepoznajú rozdiel medzi holobytmi a bytovými štandardmi. Najčastejšie ho zistia až pri obhliadke prvého bytu. Tieto pojmy by ste však mali poznať od začiatku a hľadanie vášho nového bytu vďaka nim aj usmerňovať. Tak si povedzme, čo je čo.
Holobyt
Ak kúpite holobyt, vyberáte si doň úplne všetko. Obkladačky, podlahu, dlažby, sanitu, zárubne… A tým aj viac do nového bytu investujete. Niekomu to vyhovuje, inému nie. Holobyty sú pre kreatívnych ľudí, ktorým neprekážajú časté návštevy predajní. A nielen predajní s nábytkom, ale aj kúpeľňových štúdií a podobne. Rovnako vám ako budúcim majiteľom holobytu nesmie prekážať to, že materiály do bytu kúpite drahšie, ako by ich kúpil trebárs developer, ktorý postavil váš bytový dom či panelák. Veď sami si už asi celkom dobre viete predstaviť, koľko si ešte budete musieť nachystať pri zariaďovaní holobytu. Holobyt je jednoducho celkom prázdny a čaká len na to, aby ste ho zaplnili.
Bytový štandard
Bytový štandard ponúka asi každá novostavba. Tento byt sa oplatí tým, ktorí už nemajú veľa peňazí nazvyš a dokupovať si chcú akurát tak nábytok a kuchynskú linku. Kúpou bytového štandardu ušetríte. Ako? No jednoducho. Developer kupoval materiály do každého bytu v celom bytovom komplexe, a tak dostal celkom zaručene lepšiu cenu, ako by ste dostali vy pri nákupe ako jednotlivec. S bytovým štandardom máte zároveň aj menej práce. Byt je prosto hotový. Ideálne by pre vás tiež pravdepodobne bolo, ak si kúpite bytový štandard v novostavbe, v ktorej sa neponúkajú holobyty. Holobyt totiž znamená hluk. Veď vŕtanie ešte nikoho nepotešilo.
Aj holobyt aj bytový štandard majú svoje plusy a mínusy. Závisí od vás a vašich finančných prostriedkov, či si môžete dovoliť investovať ďalšie (nemalé) peniaze do vášho nového bytu alebo sa chcete už len nasťahovať, dokúpiť si akurát tak nábytok a zmieriť sa s tým, že obkladačky v kúpeľne máte v novostavbe všetci susedia rovnaké.