Nezaradené

Aký typ posúvnej brány zvoliť?

Chystáte sa na montáž brány? Sú len dve možnosti a to zhotoviť si bránu svojpomocne alebo ju objednať u špecialistu na kľúč. Svojpomocnou výrobou síce možno ušetriť, ale aj veľa pokaziť. Na druhej strane sa predajcovia komponentov snažia domácim majstrom uľahčiť prácu presnými návodmi a ponukou kompletných setov, ktoré dokážu prispôsobiť individuálnym potrebám kutilov.

Aký typ posúvnej brány je najideálnejší?

Pohon brány si môžete zvoliť samonosný, alebo koľajový. Toto rozhodnutie ovplyvňuje celý rad faktorov, a to: priestor dostupný na inštaláciu brány, nároky na údržbu a v neposlednom rade celkové náklady na vyhotovenie brány. Komponenty a pohony treba vyberať na základe šírky prejazdu brány a jej predpokladanej hmotnosti.
Samonosná brána je nesená nad zemou na vodiacom C-profile, ktorý je navlečený na dvoch nosných ložiskových vozíkoch. Vozíky sú umiestnené mimo prejazdu na betónovom základe. Keďže samonosná brána je nesená nad zemou, približuje sa k pojmu bezúdržbová najviac zo všetkých variantov brán.

Koľajová brána má na spodnej časti rámu ukotvené oceľové kolieska s ložiskom, ktoré jazdia po koľajnici. Koľajnica si vyžaduje údržbu. Na druhej strane má brána nižšie priestorové nároky.

Výhody vs. nevýhody

Výhody samonosnej brány

– menšie nároky na údržbu, tichý chod brány, ktorý sa dá zabezpečiť použitím nylonových ložísk na nosných vozíkoch, celý posuvný systém je „ukrytý“ mimo šírky prejazdu, nevyžaduje úplne rovný terén v prejazde (môžete na ňom rásť trávnik).

Nevýhody samonosnej brány

-väčšia potreba priestoru na odsunutie, mierne vyššia cena vstupných komponentov.

Výhody koľajovej brány

-mierne nižšia obstarávacia cena v porovnaní so samonosnou bránou, nevyžaduje si hlboký betónový základ , náhradné riešenie pri nedostatku priestoru pre samonosnú či krídlovú bránu.

Nevýhody koľajovej brány

– potreba pravidelnej údržby – najmä v zimných mesiacoch.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, realizáciu pohonnej brány vždy riešte za pomoci odborníka.