Nezaradené

Ako vybrať termostatickú hlavicu

K základným komponentom pre úsporné vykurovanie patria termostatické hlavice radiátorov. Ich inštaláciou možno ušetriť až tretinu nákladov na teplo. Napriek tomu toto pomerne lacné zariadenie v mnohých domácnostiach chýba. V dnešnom článku si preto povieme ako správne vybrať termostatickú hlavicu.

Nesiahajte po najlacnejších produktoch

Bežná termostatická hlavica stojí len pár desiatok eur a rozhodne sa na nej neoplatí šetriť. Pri kúpe termostatickej hlavice platí rovnaké pravidlo, ako pre všetku ďalšiu vykurovaciu techniku, a to vyvarovať sa podozrivo lacným produktom, ktoré nemusia byť vždy kvalitné. Úspora niekoľkých pár eur totiž môže v konečnom dôsledku znamenať, že termostatická hlavica neplní svoju úlohu a fakticky funguje iba ako bežný dvojpolohový ventil.

Závit a pripojenie k radiátoru

Pri nákupe termostatickej hlavice dajte pozor na závit k ventilu radiátora, ktorému musí nová hlavica zodpovedať. Odborníci z dodávateľských firiem vám radi poradia, prípadne vám pomôže kúrenár, ktorý vo vašom dome vykonáva údržbu vykurovacieho systému. Drahšie digitálne termostatické hlavice majú väčšinou pribalené redukcie k najpoužívanejším rozmerom ventilov, prípadne sa tento doplnok dá lacno prikúpiť.

Správne ju používajte

Termostatická hlavica môže ušetriť nezanedbateľnú časť nákladov na vykurovanie, aby však mohla správne fungovať, musíte ju dobre používať. V žiadnom prípade termostatickú hlavicu nepoužívajte tak, že ju úplne uzavriete, a vo chvíli, keď je v miestnosti zima, ju úplne otvoríte. Tým totiž jej možnosti vôbec nevyužijete. Z hľadiska úspor je najlepšie hlavicu dlhodobo nastaviť na požadovaný stupeň. Teplotu v miestnosti potom regulujte len miernym pootáčaním hlavice, ktoré zmenia teplotu v miestnosti o 2 až 4 ° C.

Ak vás tento článok presvedčil o výhodách termostatickej hlavice, a rozhodli ste sa zakúpiť si ju, tak vyberajte z osvedčených značiek.