Nezaradené

8 jednoduchých trikov ako rozžiariť tmavý byt

bed-room-1530304_640

 

Ak máte pocit, že je vo vašich izbách príliš málo svetla, nemusíte hneď vyhadzovať svoje staré okná. Neverili by ste, aké jednoduché triky stačia na to, aby vaša izba dostala nový, svetlejší nádych.

1. Zrkadielko, zrkadielko…
Prirodzené, slnečné svetlo v izbe ľahko zdvojnásobíte tak, že vytvoríte zrkadlami niečo ako odrazovú plochu pre svetlo. Umiestnite veľké zrkadlo oproti najväčšiemu oknu v miestnosti alebo na stenu umiestnite viacero malých zrkadiel. Tak vrátite tmavému priestoru chýbajúce presvetlenie.

2. Stromy pred okno nepatria
Ak sa do miestnosti svetlo nemá ako dostať, tak sa tam jednoducho nedostane. Uistite sa, že pred oknom zbytočne netienia vysoké stromy a ak ste náhodou milovníkmi stromov a rozhodnete sa vysádzať nové, vyhnite sa sadeniu v okolí južnej časti domu.

3. Radšej matné ako lesklé
Tmavému bytu a jeho priestoru môže pomôcť aj taký fakt, ako je povrch steny. Lesklý náter na stene vytvára efekt oslnenia a neosvetľuje izbu rovnomerne, ale na druhej strane matný povrch stien odráža svetlo v každom smere.

4. Čistota pol života
Môže to znieť ako samozrejmosť, ale pravdou je, že čistota vašich okien má hlavný vplyv na to, koľko svetla sa do priestoru dostane.

5. Obrazy a maľby kradnú svetlo
Ak ste milovníkom umenia, opatrne vyberajte miesto pre všetky maľby a obrazy. Ak vlastníte tmavý kúsok v obrovskom ráme, prenechajte ho izbám, ktoré majú svetla na rozdávanie. Ak ho umiestnite do izby, ktorá je už sama o sebe smutne tmavá, posledný náznak svetla jej ukradne práve vaše obľúbené umelecké dielo.

6. Prekážky musia byť kolmo
Police na knihy alebo akékoľvek priečky či knihovne by nemali byť nikdy umiestnené paralelne k oknu, pretože svetlu prekážajú v ceste do priestoru. Namiesto toho ich „upracte“ kolmo, aby nezavadzali.

7. Biela alebo neutrálna farba opticky zosvetľuje
Tmavý byt rozhodne nie je miesto, kde môžete experimentovať s tmavými farebnými paletami. Vráťte sa na základnú školu a nezabúdajte, že čím svetlejšiu farbu stenám dáte, tým viac svetla sa odrazí do miestnosti.

8.  Nie je lesk ako lesk
Lesk na stenách sme už zamietli, ale pokiaľ ide o lesklé povrchy, ktoré odrážajú svetlo (napr. metalické doplnky, sklo, zrkadlové výplne), tie vášmu tmavému bytu dokážu priniesť presne tú dávku svetla, ktorú potrebuje.