Nezaradené

Pár rád pred rekonštrukciou bytového jadra

Usúdili ste, že vaše bytové jadro je už staré a zaslúži si rekonštrukciu? Tak dnešný článok vám padne vhod, pretože si v ňom prezradíme pár rád čo robiť pred samotnou rekonštrukciou, aby ste boli s finálnym výsledkom spokojní.

Projekt

Polovicu úspechu rekonštrukcie bytového jadra vám zaistí kvalitne pripravený projekt. Rozhodne sa vám vyplatí, ak si naplánujete všetko do najmenších detailov. Ak sa vám budú vaše predstavy a požiadavky zdať neštandardné, neváhajte ich predostrieť stavebníkovi. Ak by aj neboli realizovateľné, dospejete ku rôznym kompromisom.

Materiál

Dôkladne sa zamerajte na výber obkladového materiálu, sanitárnej keramiky, batérie a ďalších doplnkov. Materiály si ohmatajte, poprípade si stúpnite bosou noho na dlaždice, aby ste usúdili či je povrch dlaždice príjemný. Majte na pamäti, že najdrahšie nemusí vždy znamenať aj najkvalitnejšie.

Firma

Pri výbere firmy si rozhodne pozháňajte referencie zákazníkov, porovnajte realizácie a cenníky. Najlepšie je vsadiť na odporúčania rodinných známych či kamarátov, ktorý už majú úspešnú rekonštrukciu bytového jadra za sebou.

Stavebné povolenie

Zisk stavebného povolenia ani ohlásenie stavby nie je potrebné, ak sa nebudú meniť dispozície bytového jadra a umakartové priečky budú nahradené priečkami s rovnakou alebo podobnou hmotnosťou. Ohlásenie stavby je potrebné v prípade, keď sa budú meniť dispozície jadra, ale nebude sa zasahovať do nosných priečok. V prípade zásahu do nosných priečok je potrebné stavebné povolenie.

Zmluva

Zmluva je veľmi dôležitá, aby na konci rekonštrukcie nemohla jedna strana druhej a opačne niečo vytýkať. V zmluve treba mať uvedený rozsah plánovaných prác, termíny a cenu. Vďaka zmluve predídete hádkam, konfliktom, prípadným ťahaniciam po súdoch.

Rekonštrukcia bytového jadra nie je žiadna katastrofa, ak je dobre a do detailov naplánovaná. Aj tu platí staré známe „ dvakrát meraj a raz rež“.