Nezaradené

Na dôležitosť parapetov netreba zabúdať

Pri výmene starých okien za nové, by ste mali myslieť aj na výmenu parapetov, a to vonkajších aj vnútorných. Možno si myslíte, že parapety sú len drobnosť, no opak je pravdou. Sú nesmierne dôležité, rovnako dôležitá je aj ich správna montáž. Ale viac si o tom povieme v dnešnom článku.

Bez parapetov to nejde

Na prvý pohľad sa môže zdať, že parapety majú len dekoračnú funkciu, ale nie je to tak. Ich hlavnou funkciou je vyplnenie a vytesnenie medzery medzi oknom a špaletou alebo stenou, zabránenie zatekaniu vody z vonkajšej strany do fasády a z vnútornej strany zamedzenie stekaniu nakondenzovanej vlhkosti z miestnosti.

Vnútorné parapety môžete oželieť

Je fakt, že parapety sú dôležité. O nutnosti vonkajších parapetov netreba ani diskutovať, no v prípade vnútorných parapetov sa viete zaobísť aj bez nich. Je to však len v prípade, keď je okno v ostení správne osadené, zapravené a začistené. No aj tak sa odporúča mať aj vnútorné parapety.

Nemenej dôležitá je správna montáž

Mať parapety nestačí. Treba, aby boli aj správne osadené. Parapet musí byť osadený na vyrovnanej špalete, na ktorú sa aplikuje montážna pena. Špáry medzi oknom, parapetom a špaletou sa vypĺňajú pružný silikónom vo farbe ostenia alebo parapetu.

Radšej to nechajte na odborníka

To či je parapet správne osadený zistíte tak, že sa oň opriete a ak sa neprehne, tak je v poriadku. Aj keď sa montáž parapetu môže zdať jednoduchá, nechajte to radšej na odborníka. Ten nielenže správne zamerá priestor pre parapet, ale pri výmene aj odborne vytiahne starý parapet. Neodborným vyťahovaním by ste totiž mohli poškodiť ostenie.

Dôležitosť parapetov neradno podceňovať. Bola by škoda znehodnotiť investíciu do nových okien absenciou parapetov alebo ich neodbornou montážou.