architektúra Exteriér

Ako vybrať drevené žalúzie

hotel-1803960_640

Už dlhé roky sú neohrozeným kráľom v rámci interiérovej tieniacej techniky žalúzie. Vyrábajú sa z rôznych materiálov a práve v dnešnom článku si povieme na čo dbať pri výbere drevených žalúzií, a kde sa hodí aký typ drevených žalúzií.

Kvalitný materiál

U výrobcu si zistite či ide o skutočné drevo alebo len napodobeninu, z ktorej sa drevené žalúzie vyrábajú. Teplo a priame slnečné lúče najlepšie znášajú exotické dreviny ako africká vŕba, ktorá je na také podmienky zvyknutá. Vybrať si môžete aj žalúzie z impregnovanej lipy alebo klasickej vŕby. Všetky drevené žalúzie však potrebujú pravidelnú údržbu, očistenie od prachu a mastnoty.

Správna šírka lamiel

Na trhu so žalúziami máte k dispozícii klasický typ lamiel 25mm alebo rozšírené lamely o 50mm. Pre zatienenie väčších plôch sú lepšie širšie lamely, a to z konštrukčného aj estetického hľadiska. Pri mohutnejších žalúziách sa hodí elektrické ovládanie pre lepšiu manipuláciu. Na menších plochách postačí aj klasické mechanické ovládanie pomocou šnúrky, retiazky či tyčky.

Horizontálne drevené žalúzie

Horizontálne drevené žalúzie patria medzi vysoko dekoratívne prvky interiéru. Plocha drevených lamiel vytvára výraznú štruktúru a podľa prevedenia lamiel buď zmäkčuje alebo zvýrazňuje interiér. Tieto žalúzie sa primárne používajú ako tieniaci prvok, no nie je neobvyklé ani použitie pri predelení miestnosti, uzavretí výklenkov či iných priestorov interiéru.

Vertikálne drevené žalúzie

Vertikálne drevené žalúzie sa príliš nepoužívajú, a to hlavne kvôli ich cene a princípu voľne visiacej lamely, ktorá je náchylná na tvarové zmeny. Ak sa vertikálne žalúzie používajú, tak väčšinou na predelenie miestnosti, kde popri praktickej funkcii vytvárajú nádherný dizajnový doplnok interiéru.

Ak vás už klasické žalúzie nebavia, nudia či iritujú, vybavte vaše okná drevenými žalúziami. Tie nielenže plnia svoju funkciu na sto percent, ale navyše krásne ozvláštnia interiér.