Nezaradené

Ako uzreli mopy svetlo sveta.

Mop. Taká banálna a úplne všedná vec pre nás všetkých. Aspoň pre tých, ktorý vlastnoručne upratujú svoj dom. Za jeho vymyslením však stojí mnoho úsilia mladej ženy, ktorá sa nevzdávala.

Väčšina z nás upratuje svoje príbytky cez víkend, najmä v sobotu. Vtedy sa ráno zobudíme, naraňajkujeme sa, vypijeme svoju obvyklú dávku kofeínu a pomaly kráčame po vysávač, prachovku a mop.  Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že aj ten mop prešiel určitým zdokonaľovaním? Na úplnom začiatku bol nepraktický a ťažko sa ním manipulovalo. O flexibilných hlavách mohli ženy len snívať a na podlahe ste nakoniec mali vždy viac vody ako bolo potrebné. A presne tieto fakty priviedli mladú Američanku k tomu, aby začala premýšľať, ako urobiť upratovanie jednoduchším.

Joy je mladá Američanka, ktorá tak veľmi verila svojmu snu, až to dotiahla na miliardárku a vybudovala obrovské impérium. Áno, začala podnikať a predávať mopy. V roku 1990 však prišla s novinkou, strapcovým mopom, ktorý má mechanické stláčanie. Takýto mechanizmus bol revolučný a mal uľahčiť miliónom žien po celej Amerike upratovanie bytov.

 

Joy má šialenú rodinu, ktorá sa jej zavesila na krk a bráni jej v budovaní života podľa jej predstáv. Aby toho nebolo málo, býva v dome, ktorý je zaťažený hypotékami a stará sa o dcéru. Začínala si uvedomovať, že mopy, ktoré boli dovtedy na trhu nie sú dostatočne dobré. Po večeroch začala kresliť rôzne skice, až vymyslela skvelý tvar a mechanizmus toho, ktorý bol neskôr tak populárny.

Keď si bola 100 percentne istá, že je to ten pravý, hľadala firmu, ktorá by ich začala vyrábať. Joy musela prekonávať naozaj veľké prekážky vrátane financií, zlomyseľnosti a závisti. Kompletne zmenila svoj imidž a v tvrdom podnikateľskom svete si postupne vypestovala takzvanú hrošiu kožu. Prešla si problémami v oblasti patentovania výrobku, ale obalamutiť ju chceli aj obchodníci. Týmto všetkým však úspešne prešla, no ani to nebola záruka úspechu.

Ten prišiel až neskôr. Po tom, čo musela vystúpiť sama v televízii a odprezentovať svoje mopy tak, aby zaujala domáce panie po celej Amerike. Úspech sa dostavil až vtedy. Joy tak mohla postupne svoje podnikanie rozbehnúť naplno. Postupne sa dostala z finančných ťažkostí, no nikdy nezabudla na to, odkiaľ pochádza.

 

O tomto skutočnom príbehu existuje film Joy, ktorý bol nominovaný na Oscara a hlavnú úlohu si v ňom zahrala Jennifer Lawrence. Aj keď to znie ako typický americký sen, ten sa jej splnil možno aj preto, že nikdy neprestala veriť.