Zabezpečenie domov

Ako ušetriť na teplej vode

teapots-1858601_960_720
Aj vám sa zdá, že za teplú vodu platíte stále viac a viac? Obzvlášť v zime je spotreba teplej vody väčšia. Vonku je chladno a ľudia tak oveľa viac inklinujú k vane plnej teplej vody ako v lete, kedy skôr uvítate osvieženie studenou, alebo vlažnou vodou. Ako šetriť, aby ste pri vyúčtovaní neboli zhrození vám poradíme v tomto článku.

Batéria

Vedeli ste, že netesniaca vodovodná batéria dokáže denne vyplytvať aj vyše 100 litrov vody? To znamená, že dobrá tesniaca batéria je základ. Vodou plytváte aj keď musíte dlhšie čakať na teplú vodu alebo, naopak, na studenú, pri každom otočení kohútika zbytočne unikne 8 až 12 litrov. Ak tento problém nevyriešite, využite vodu inak, napríklad na polievanie kvetov.

Umývanie riadu

Umývaním riadu v umývačke spotrebujete len 7 litrov vody.  Pri umývaní riadu ručne záleží aj na tom, či napustíte vodu do drezu, alebo umývate pod tečúcou vodou. V napustenom dreze spotrebujete na jedno umytie riadu najmenej 15 litrov vody, pod tečúcou vodou od 20 až do 70 litrov v závislosti od množstva riadu a dĺžky umývania. Keby ste denne ušetrili len 5 litrov, mesačne je to 150 litrov a za rok až 1 825 litrov!
Prepočítajte si to, a uvidíte ten rozdiel sami.

Hygiena

Napríklad pri umývaní zubov. Zastavujete vodu keď si práve zuby neumývate? Za minútu zbytočného vypúšťania vody vyplytváte aj vyše 8 litrov. Rozdiel medzi napustenou vaňou a krátkou sprchou je viac ako 50 litrov. Dve umytia zubov a dve sprchovania, z toho jedno namiesto večerného kúpeľa, môžu denne usporiť až 100 litrov vody. Ohrev vody tak znížite na minimum.

Splachovanie WC

Pri šetrnejšom splachovaní vám môže pomôcť napríklad šetrné dvojité splachovanie. Samozrejme, ak tento systém aj využívate. Ak je rozdiel pri jednom Spláchnutí 3 litre, v jednočlennej domácnosti sa týmto spôsobom za deň ušetrí priemerne 15 litrov vody. Vo viacpočetných rodinách je to už poriadny rozdiel.