Nezaradené

4 geniálne tipy ako sa pustiť do organizovania detskej izby

Koľko krát ste ako rodič museli použiť vetu “Uprac si izbu!” alebo “Máš tu neporiadok.”? Aby si dieťa izbu po sebe upratalo, potrebuje motiváciu. Ponúkame preto niekoľko stratégii, ktoré sa postarajú o to, aby sa z neporiadku stala organizovaná, uprataná detská izba, o ktorú sa postaráte spoločne so svojimi ratolesťami.

1. Vezmite do úvahy detský uhol pohľadu

Pozerajte sa na priestor na úrovni očí vášho dieťaťa, aby ste mu pomohli organizovať. Pozrite sa na izbu, skladovanie, nábytok, hračky a celé vybavenie z jeho najobľúbenejšieho miesta. Takýto nový pohľad vás môže ozaj prekvapiť!
Organizačné systémy pre dospelých nevystihujú ani náhodou detské potreby. Obrovské šatníkové skrine malá rúčka neotvorí, sklopné dvierka môžu byť nebezpečné pre prsty, hračky na policiach sú príliš vysoko. Ak chcete usporiadať detskú izbu, riešenia musia vyhovovať dieťaťu. Mladším deťom odstráňte dvere úplne. Kúpte do izby koberec alebo mäkké podložky. Investujte do odkladacích krabíc, ktoré sa dajú položiť na zem. Starším deťom zabezpečte plastové koše na prádlo. Staršie deti si radi všetko zapisujú, a preto nebude na škodu zabezpečiť organizačnú tabuľu s každodennými povinnosťami.

2. Zahrňte do procesu organizovania aj vaše dieťa
Krikom veľa nedosiahnete. Neberte upratovanie a organizáciu detskej izby ako povinnosť, ale ako vzdelávaciu činnosť, kde pochopíte, čo na dieťa platí a prečo sa mu nechce upratovať a upravovať miesto, v ktorom žije. Ak zapojíte dieťa do procesu organizácie a opýtate sa ho, čo sa mu v izby nepáči a čo by chcel, bude ľahšie naučiť ho udržať si poriadok. Ak sa mu bude jeho detská izba páčiť, bude mať aj motiváciu udržať ju peknú a útulnú.

3. Obsah, bezpečnosť, ľahký prístup

Detská izba by mala byť organizovaná čo najefektívnejšie. Musí obsahovať základné potreby dieťaťa, ktoré majú svoje miesto, sú ľahko prístupné a nepredstavujú nebezpečenstvo. Základné pravidlo je zabezpečiť ľahký prístup ku všetkému, čo dieťaťu prospeje a neublíži.
4. Vytvorte “detskú rutinu”
Vyhnite sa tomu, že dieťa opustí izbu a vy v nej zatiaľ všetko upracete. Nechajte ho nech sa vracia do atmosféry, ktorú zanechalo. Začnite pomaly vytvárať každodennú rutinu tým, že ju rozdelíte na rannú a večernú. Ranná zahŕňa ustlanie postele a upratanie oblečenia- čisté do šatníka, špinavé do koša na prádlo. Večernou rutinou pre začiatočníkov bude upratanie hračiek, s ktorými sa počas dňa manipulovalo a pripráva postele na spánok.

Jednoduchý, ale perspektívny začiatok.